تکنولوژی شارژ بی سیم چیست؟

تکنولوژی شارژ بی سیم چیست؟

اگر در ابتدای ورود گوشی‌های تلفن همراه به ایران کسی به ما می‌گفت زمانی خواهد رسید که گوشی‌ها، هوشمند می‌شوند و برای شارژ آن نیازی به اتصال از طریق سیم وجود ندارد، بدون شک برای ما قابل باور نبود. اما همانگونه که نسل گوشی‌های قدیمی با سرعت زیادی جای خود را به نسل جدید گوشی‌های هوشمند داده است، فناوری جدید شارژ بی سیم گوشی، جایگزین شارژر‌های قدیمی و سیمی شده است.

مهم‌ترین مزیت این فناوری، رهایی از وابستگی شارژ گوشی‌های شما به شارژر‌های سیمی دست و پا گیر و کم سرعت است که در کنار سایر مزایای خوب شارژر بی سیم می‌توان به آن اتکا نمود. در اینجا با تکنولوژی شارژ بی سیم و نحوه کارکرد آن آشنا می شویم و پس از آن به بیان توصیه‌هایی که هنگام خرید یک شارژر بی سیم باید بدانید، می‌پردازیم.

شارژر سیمی یا شارژر بی‌سیم؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که روزی چند بار مجبور به شارژ کردن گوشی خود هستید، قطعا به زمان کوتاه‌تری برای شارژ شدن گوشی نیاز دارید. باتری موبایل  افرادی که بیشتر از حد معمول از گوشی خود استفاده می‌کنند، توانایی نگهداری شارژ برای یک روز کامل را نخواهد داشت و این افراد قطعا فرصت کمتری برای شارژ کردن گوشی در اختیار دارند. از آنجا که شارژر‌های قدیمی و سیمی با سرعتی کمتر و با مشکلات مربوط به خرابی کابل یا آداپتور شارژر مواجه هستند، قادر به رفع نیاز شما در این زمینه نخواهند بود. گذشته از این، دست و پاگیر بودن شارژرهای سیمی، کوتاهی کابل این نوع شارژر و اختصاصی بودن هر شارژر برای یک مدل یا برند گوشی مشکلات دیگری است که استفاده از شارژر سیمی را به معضلی همیشگی تبدیل کرده است.

تمامی این مسائل زمینه‌ساز پیشرفت تکنولوژی شارژ باتری گوشی موبایل با استفاده از تکنولوژی شارژ بی سیم شده که باعث شکل گیری تحولات نوینی در عرصه گوشی‌های تلفن همراه شده است. با توجه به تلاش‌های مداوم شرکت‌های تولیدکننده برای بهبود تجهیزات استفاده از این فناوری در گوشی تلفن همراه، انتظار می‌رود که در آینده نزدیک شارژر بی سیم به یکی از ملزومات جدایی ناپذیر برای یک کاربر تلفن همراه تبدیل شود.

نحوه کارکرد شارژر بی سیم چگونه است؟

مزیت عمده شارژر بی سیم، عدم استفاده از سیم و کابل مخصوص شارژ باتری گوشی موبایل و اتکا به یک پد اختصاصی شارژ وایرلس است. استفاده از القای مغناطیسی در شارژ بی سیم یا شارژر القایی موجب گردیده است که تنها با گذاشتن گوشی موبایل بر روی پد شارژ و بدون نیاز به هیچ سیمی ‌برای اتصال موبایل به برق، اقدام به شارژ کردن آن نمود. هرچند که خود این شارژر‌ها برای انجام شارژ گجت‌ها نیاز به اتصال سیمی به برق دارند، ولی می‌توان با قرار دادن گجت هایی که از استاندارد Qi پشتیبانی می‌کنند بر روی شارژر بی سیم، باتری آن‌ها را شارژ نمود. شارژر‌های بی سیمی که علاوه بر القای مغناطیسی از سیستم تشدید مغناطیسی هم پشتیبانی می‌کنند می‌توانند چند گجت را همزمان شارژ نمایند، به علاوه با گذاشتن پد شارژر بی سیم در یک مکان ثابت، می‌توان با قرار دادن گوشی در یک فاصله مشخصی از پد شارژر، باتری گوشی موبایل را شارژ نمود.

قبل از خرید شارژر بی سیم، چه نکاتی را باید بدانیم؟

در میان برندهای شناخته شده گوشی تلفن همراه، شرکت سامسونگ از زمانی که مدل گلکسی S6 را معرفی نمود تا به امروز بیشتر گوشی‌های خود را به تکتونولوژی شارژ بی سیم مجهز کرده است. به علاوه شرکت اپل هم با تجهیز گوشی آیفون از زمان ورود آیفون 8 به بازار تا به الان، برای مدل‌های جدیدتر گوشی آیفون این قابلیت را به آن‌ها افزوده است. دقت داشته باشید که تکنولوژی شارژ بی سیم با پیچیدگی‌های خاصی همراه است و استانداردهایی را در بر دارد که برای یک کاربر عادی گوشی موبایل چندان جذاب و مورد نیاز نیست.

مهم‌ترین چیزی که شما به عنوان دارنده یک گوشی موبایل هوشمند باید بدانید این است که استاندارد شارژ بی سیم گوشی شما چیست و از نظر تناسب ولتاژ شارژر و گوشی، چه نوع شارژر بی سیمی ‌برای آن مناسب است تا سرعت شارژ گوشی با این تناسب به میزان بالایی افزایش یابد. همین میزان آگاهی جهت خرید یک شارژر بی سیم برای شما کفایت می‌کند و مابقی مباحث مربوط به شارژر بی سیم، بیانگر استانداردهای مختص این فناوری هستند.

جمع بندی و نتیجه گیری

مهم‌ترین دغدغه کسی که دائما در حال استفاده از تلفن همراه است، شارژ سریع و بی دردسر آن در هر موقعیت مکانی و بدون نیاز به شارژر سیمی مختص همان مدل گوشی است. نیازی که شارژرهای سیمی در رفع آن با محدودیت‌هایی روبرو هستند. قابلیت شارژ بی سیم، تحولی جدید در تکنولوژی شارژ تلفن همراه بوده که در همین ابتدای کار با استقبال بی‌نظیری از سوی کاربران تلفن همراه روبرو شده است و انتظار می‌رود تحولات گسترده‌تری در این تکنولوژی کاربردی صورت گیرد. اگر شما هم نیاز به خرید این شارژر کاربردی برای تلفن همراه خود دارید، از آنجا که در هر نوع گجت الکترونیکی که وارد بازار می‌شود، به مرور زمان تقلباتی صورت می گیرد، توصیه ما بر این است که از فروشگاه‌های ارائه دهنده شارژر بی سیم اصلی همانند وبسایت سورن استور اقدام به خرید نمایید.