فایل سرور (file server) چیست؟

فایل سرور (file server) چیست؟

فایل سرور چیست ؟ وظیفه آن چیست ؟ چه ویژگی های دارد ؟ این اولین سوالاتی است که در ذهن هر فردی می آید .

ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا تعریف جامعی از فایل سرور (File Server) ، وظیفه های آن و ویژگی های آن را برای شما کاربران عزیز داشته باشیم .

با راه اندازی فایل سرور می توان تحت شرایط تعیین شده و خاص این امکان را برای کاربران فراهم کرد که بتوانند فایل ها و اطلاعات خود را برای بقیه کاربران داخل شبکه به اشتراک بگذارند ، و مدیران شبکه با استفاده از فایل سرور می تواند کنترل کاملی بر فایل های به اشتراک گذاشته شده داشته باشند .

رول فایل سرور در نسخه‌ی Windows Server 2003 Web Edition در دسترس نیست.، کاربرانی که حق دسترسی به پوشه‌ها و دایرکتوری‌هایی که در فایل‌ها ذخیره شده‌اند دارند ، می‌توانند به فایل‌های ذخیره شده در Volume فایل سرور دسترسی داشته باشند.

وظیفه فایل سرور

وظایف اصلی فایل سرور را می توان به 2 قسمت تقسیم کرد :

1 – امکان ذخیره فایل ها در مکانی متمرکز برای کاربران

2 – امکان اشتراک گذاری فایل ها بین کاربران

ویژگی های فایل سرور

1 – امکان به اشتراک گذاری فایل ها و فولدر ها بین کاربران شبکه

2 – امکان مدیریت فایل سرور ها در موارد زیر :

  • مدیریت دسترسی به فایل ها و فولدر ها
  • مدیریت فضای دیسک
  • مدیریت سهمیه دیسک که برای کنترل میزان فضای مورد استفاده کاربران استفاده می شود

3 – برای فایل سرور های که Volume های NTFS دارند :

  • امنیت NTFS برای محافظت از فایل ها و فولدر هایی است که دسترسی آن برای کاربران بسته شده است .
  • رمزگذاری فایل سیستم (EFS) ، با استفاده از این سیستم کاربران می توانند بر روی فایل ها ، فولدر ها و درایوهای داده ای موجود در Volume های فرمت شده NTFS رمزگذاری کنند . با استفاده از EFS می توان اطلاعات محرمانه را از دسترسی غیر مجاز محافظت کرد .
  • DFS یا Distributed File System : با استفاده از این سیستم می توان فایل ها و فولدر های به اشتراک گذاشته شده را سازمان دهی کرد ، این سیستم با مخفی کردن ساختار اصلی اشتراک گذاری فایل یک ساختار مجازی درست می کند که تمامی فایل های به اشتراک گذاشته شده را با این که در فایل سرور های مختلفی هستند ولی در یک ساختار فایل نشان می دهد .

4 – در صورت لزوم می‌توان قابلیت‌های فایل‌های آفلاین را فعال کرد ، Offline File ها این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند تا فایل‌های سروری را روی یک لوکال لپ تاپ ، Mirror کرد تا اطمینان حاصل شود که فایل‌های لپ تاپ و فایل‌های سروری با هم سینک هستند ، Offline File ها تضمین می‌کنند که کاربران لپ تاپ زمانی که به شبکه متصل نیستند، به فایل‌های مبتنی بر سرورها دسترسی داشته باشند.